آموزش نرم افزار تری‌دی‌مکس

بخش اول از آموزش نرم افزار تری‌دی‌مکس (رایگان)

آموزش رایگان تری دی مکس آشنایی با محیط کاری در تری دی مکس

جلسه اول: آشنایی با محیط تری دی مکس

ویوپورت‌ها در تری دی مکس:

  • تغییر نماها، حرکت و چرخش در ویوپورت

در این جلسه ابتدا با محیط کاربری 3dmax و اختصاصن ویوپورت‌ها آشنایی پیدا خواهید. پس از باز کردن نرم‌افزار با فضای کاری که در عکس زیر آمده را پیشرو خواهید داشت.

همانطور که در عکس می‌بینید، چهار ویوپرت‌ داریم که می‌توانیم با استفاده از شورتکات alt+w هرکدام را که انتخاب است minimize و maximize کنیم.

هر یک از ویوپورت‌ها را می‌توان از نماهای مختلف مشاهده نمود. یعنی با چهار ویوپورت میتوان پروژه را از چهار نمای متفاوت به صورت همزمان مشاهده نمود. برای اینکار کافی است روی بخش مورد نظر در بالای سمت چپ هر ویوپورت کلیک کنید تا منوی نماها ظاهر شود و یا از شورتکات نماها در هر ویوپورت استفاده کنید (p برای نمای پرسپکتیو، L برای نمای left(چپ)، R برای نمایright(راست)، T برای نمای top(بالا) وb برای نمای bottom(پایین)). هر یک از این شورتکات‌ها را می‌توان تغییر داد و حتی شورتکاتهای جدید تعریف نمود که در جلسات آینده گفته خواهد شد.

در هر ویوپورت می‌توان با فشردن کلیک اسکرول درصفحه حرکت نمود و با نگه داشتن دکمه alt همزمان با فشردن کلیک اسکرول نیز می‌توان در صفحه چرخش نمود.

نکته‌ای که درمورد 3dmax وجود دارد این است که، این نرم‌افزار بر خلاف نرم‌افزارهای اتوکد و رویت که فنی‌مهندسی هستند، مانند لومیون یک نرم‌افزار گرافیکی است و بنابراین شورتکاتها نیز در آن به صورتی کار شده‌اند که همانند بازی‌های کامپیوتری عموما شورتکات‌های مهم در سمت چپ کیبورد قرار گرفته‌اند، مثلا برای دستور move از شورتکات w استفاده شده است نه شورتکات m.

  • حالت‌های مختلف نمایش در ویوپورت

اگر به آپشن‌های بالای سمت چپ هر ویوپورت دقت کنید، مشخص است که ویوپورتها را می‌توان در مودهای مختلفی قرار داد که هر یک را شرح خواهیم داد:

مود Realistic – این مود کاری مستقیما از کارت گرافیک سیستم شما استفاده می‌کند و سعی دارد تا ویوپورتها را به محیط رندر شبیه کند. این حالت بسیار سنگین است و اگر سیستم شما دارای کارت گرافیک قوی نباشد توصیه نمی‌شود، چراکه پردازش و فرکانس تصویری کند خواهد بود.

مود shaded – در این مود سایه‌ها و افکت‌ها دیگر در ویوپورت وجود ندارند و طبیعی بودن ویوپورت از بین رفته و بیشتر جنبه‌ی نمایشی دارد. اگر کارت کرافیک سیستم شما ضعیف است بهتر است که از این مود استفاده کنید.

مود clay – در این مود همه‌ی آبجکتها با رنگ‌های مختلف، به صورت تک رنگ نشان داده می‌شوند و از شلوغی فضا جلوگیری می‌شود. کار در این حالت معمولا برای مدلینگ مناسب است که البته بستگی به سلیقه شخصی هر فرد دارد.

مود edged faces – این حالت که با زدن دکمه f4 خاموش و یا روشن می‌شود، در صورت روشن بودن باعث می‌شود که کلیه‌ی اج‌ها (یالها) در پروژه نشان داده شوند. ویوپورتهای سمت چپ و راست را با هم مقایسه کنید. (تنظیمات تعداد ویوپورت‌ها در صحنه در جلسات آینده گفته می‌شود)

حالت وایر فریم (wireframe)– این حالت نیز با دکمه‌ی f3 کنترل می‌شود و همانطور که در شکل زیر نیز مشخص است در صورت روشن بودن، حجم پروژه را از بین برده و کل پروژه را به صورت سیمی نشان می‌دهد که در پروژه‌های بزرگ کاربرد فراوانی دارد.

  • گم شدن پروژه در فضای کاری در تری دی مکس

در صورت گم کردن صحنه و ویوپرت در حین پروژه، در صورتی که آبجکتی سلکت نشده باشد، با زدن دکمه z، کل پروژه در ویوپورت فیت خواهد شد و در صورت سلکت بودن یک آبجکت، آن آبجکت در ویوپورت فیت می‌شود نه کل پروژه.

به مختصات (0،0،0) در تری‌دی‌مکس، هوم(home) تری‌دی‌مکس گفته می‌شود. هرچقدر پروژه به هوم نزدیک‌تر باشد، اوربیت(چرخش) در اطراف آن بهتر صورت می‌گیرد.

در صورت گم کردن هوم تریدی‌مکس با زدن ctrl + alt + h به هوم تریدی مکس خواهید رفت.

همانطور که قبلا هم گفته شد، همه‌ی شورتکاتها در تریدی‌مکس دکمه هم دارند، که در قسمت پایین سمت چپ محیط کار قابل مشاهده هستند شامل عملیات orbit(چرخش)، move(حرکت)، field-of-view(محدوده دید)، زوم و … که در شکل اول با فلش نشان داده شده است.

در جلسه آینده با main toolbar و command panel آشنایی پیدا خواهید کرد.

پست‎های مرتبط:

آموزش نرم افزار تری‌دی‌مکس

بخش دوم از آموزش نرم افزار تری‌دی‌مکس (رایگان)

آموزش رایگان نرم افزار تری‌دی‌مکس – آشنایی با منوها و...

آموزش مبانی مدل سازی سه بعدی با 3DS MAX (رایگان)

آموزش مبانی مدل سازی سه بعدی با 3DS MAX (رایگان)

آموزش مبانی مدل سازی سه بعدی با 3DS MAX (رایگان)...