آموزش نرم افزار تری‌دی‌مکس

بخش دوم از آموزش نرم افزار تری‌دی‌مکس (رایگان)

آموزش رایگان نرم افزار تری‌دی‌مکس – آشنایی با منوها و نوار ابزارها

جلسه  دوم:

آَشنایی با تولبارها و منوهای مهم و کاربردی در 3dmax (بخش1)

  • منوی Max سمت چپ بالا

ریست کردن صفحه

از طریق این گزینه میتوانید بدون بستن نرم‌افزار، صحنه را ریست کنید تا همه‌ی تنظیمات به حالت پیشفرض اولیه برود و پروژه جدید را شروع نمایید.

به عبارت دیگر با باز کردن صفحه جدید و سیو پروژه قبلی، صحنه‌ی مکس ریست نخواهد شد. برای ریست شدن صحنه مکس جهت شروع پروژه جدید می‌توان از گزینه ی ریست استفاده نمود در این منو استفاده نمود تا بدون بسته کردن کامل مکس بتوان همه چیز را ریست کرد و پروژه جدید را آغاز نمود.

انواع روش‌های ذخیره کردن پروژه تریدی‌مکس

در پروژه های تریدی‌مکس بهتر است از پروژه در حین انجام کار و در مراحل مختلف که ادیت‌های مختلف انجام می‌شود save as گرفت تا ادیتهای قبلی در صورت نیاز به راحتی در دسترس باشند و نیاز به مدلسازی مجدد نباشد.

گزینه‌ا‌ی بسیار پرکاربرد در منوی تریدی‌مکس save as selected می‌باشد. این گزینه زمانی فعال می‌شود که حداقل یک آبجکت در صفحه سلکت باشد. با استفاده از این گزینه می‌توان آبجکتهای مختلفی که در پروژه‌های مختلف برای خود شخصی‌سازی کرده‌اید به صورت جداگانه سیو کنید در نتیجه می‌توانید با ایمپورت و مرج کردن آن در سایر پروژه‌ها مجددن از آنها استفاده کنید.

Save as archive: در صورتی که پروژه‌ی خود را به صورت آرشیو ذخیره کنید، خروجی آن یک فایل با پسوند زیپ (.zip)می‌باشد. این گزینه زمانی کاربرد دارد که بخواهید از یک پروژه در یک سیستم دیگر رندرگیری کنید. در صورتی که فایل را با سیو معمولی به سیستم دیگر انتقال دهید، تکستچرها و متریالها و تنظیمات نور آن خوانده نخواهد شد، چراکه به عنوان مثال، سورس تکسچرها که برای این پروژه‌ باز شده‌اند در آن سیستم یا وجود ندارند و یا در همان مسیر نخواهند بود. در حالیکه صورتی که Save as archive فایل را به صورتی ذخیره می‌کند که کلیه‌ی فایل‌ها و تکسچرهای استفاده شده در این پروژه نیز آرشیو شوند تا در هر سیستمی بتوان پروژه را اجرا نمود. این فرایند ممکن است در پروژه های شلوغ به طول بیانجامد.

ایمپورت و اکسپورت کردن فایل در تریدی‌مکس

گزینه ی ایمپورت برای آوردن فایلهایی که پسوند مکس ندارند استفاده می‌شود. مانند فایل‌های  رویت، ایلستریتور، dwg (اتوکد)، کلودا و غیره.

از import merge برای باز کردن فایلهایی با پسوند مکس مانند آبجکتهای مبلمان، تجهیزات و غیره در یک پروژه استفاده می‌شود.

گزینه اکسپورت برای سیو یک فایل مکس با پسوندی غیر از تریدی‌مکس کاربرد دارد. مانند ایلستریتور، dwf، dwg،   stl (استریولیتو) و غیره.

  • نوارابزارهای مهم و پرکاربرد در مکس

نوارابزار بالای صفحه main toolbar و نوار سمت چپ command panel است که بسیار پرکاربرد هستند. در عکس زیر main toolbar مشخص شده است.

  • 1- Undo و redo در مکس با توجه به اینکه حجم فایلها معمولن سنگین است، هیستوری محدود داشته و تعداد آنها محدود است.
  • 2- سلکشن فیلتر: در پروژه های شلوغ برای انتخاب نورها، دوربینها و … کاربرد دارد و جلوی خطا را میگیرد. مثلن در یک کناف آبجکت هالوژن و منبع نور گذاشه‌ایم و می‌خواهیم نور را سلکت کنیم، در حالت عادی با توجه به اینکه نورو هالوژن روی هم قرار گرفته‌اند، ابتدا هالوژن انتخاب خواهد شد و این کار ما را در پروژه‌های شلوغ سخت می‌کند، در صورتی که اگر در این آپشن سلکشن را روی لایت گذاشته باشیم در این مثال با کلیک اول از سقف و هالوژن(جئومتری) رد شده و نور را سلکت میکند.

(جئومتری یعنی اجسام سه بعدی که طول عرض و ارتفاع داشته و توپر هستند، شیپ‌ها نیز همان اجسام دوبعدی در اتوکد هستند، در این خصوص در جلسات بعدی آموزش خواهیم داشت)

نکته: شورت کات q منجر به غیر فعال شدن دستورات قبلی می شود. مانند ESC در اتوکد.

  • 3- Select by name: این گزینه نیز روشی برای سلکت کردن است که با فیلتر کردن انواع آبجکتها با آیکن یا نامشان، به انخاب آنها در پروژه های شلوغ کمک میکند.

برای سلکت کردن چند آبجکت در صحنه از ctrl و کلیک استفاده میشود و  + Altکلیک نیز آبجکتهای مد نظر را از انتخاب در می‌آورد. برای سلکت همه‌ی آبجکتها، کنترل A را میزنیم. برای اینکه هیچ آبجکتی انتخاب نباشد میتوان در یک جای خالی کلیک نمود. در حالت طراحی دااخلی که فضای خالی نخواهیم داشت از شورت کات ctr + d  استفاده می‌شود تا کلیه آبجکتها از انتخاب خارج شوند. اگر بخواهیم آبجکتهایی که انتخاب هستند از انتخاب خارج شده و سایر آبجکتها انتخاب شوند از شورتکات ctrl+I استفاده می‌کنیم.

  • 4- حالت های مختلف selection region را با نگه داشتن کلیک موس روی این آیکن میتوان مشاهده کرد. که برای کار طراحی داخلی حالت های 1 و 5 بیشترین کاربرد را دارند(یعنی حالت‌های مربعی و اسپری). این حالت ها را با شورتکات های q و ctr + f نیز میتوان تغییر داد.

باز کردن کادر در اتوکد از چپ به راست یا از راست به چپ متفاوت است. اگر کادر از راست به چپ باز شود همه‌ی آبجکت‌ها چه کامل و چه ناقص در کادر سلکت می‌شوند. ولی اگر از چپ به راست باز کنیم فقط آبجکتی که به طور کامل در کادر باشد انتخاب خواهد شد. این خاصیت به این صورت در تریدی‌مکس وجود ندارد و جهت باز کردن کادر بی‌تاثیر است. برای اینکه بتوان این خاصیت را در مکس داشت باید دکمه بین 2 و 3 در شکل را خاموش یا روشن کنیم.

  • تنظیمات بکاپگیری خودکار در تریدیمکس

در پنل customize و منوی preferences در تب جنرال میتوان تعداد آندوها را تعیین نمود که ماکزیمم آن عدد 500 است که توصیه اصلن نمیشود. زیرا هرچه این عدد بیشتر باشد به دلیل سیو کارها در حافظه مجازی موجب پر شدن رم دستگاه می‌شود. ماکزیمم عدد مناسب در این زمینه 40 level می‌باشد.

در سربرگ files گزینه‌ی مهمی تحت عنوان auto backup  وجود دارد. این گزینه باعث میشود که برنامه به تعداد مشخص و در زمانهای مشخص در یک مسیر مشخص از پروژه بکاپ بگیرد. برای مثال اگر مشخص کنید به تعداد 3 فایل در هر 5 دقیقه یک فایل سیو بگیرد، هر گاه مثلا در اثر قطعی برق فایل سیو نشده رها شود، شما از پروژه‌تان تا 15 دقییه پیش از قطع برق را سه بکاپ خواهید داشت. اگر این عدد خیلی زیاد باشد و بر فرض حجم فایل شما 1گیگ باشد، تعداد بالای اتوبک‌ها باعث پرشدن درایو c شده و سیستم هنگ خواهد کرد.

بنابراین بهتر است که تعداد این اتوبکها را به خصوص در فایلهای سنگین به دقت مدیریت کنید. محل ذخیره این اتوبکها در داکیومنت/ پوشه تریدی‌مکس/پوشه اتوبک می‌باشد که در صورت نیاز میتوانید به عنوان مثال از آخریب فایل سیو شده استفاد نمایید.

 

 

 

سربرگ گاما نیز باید تیک فعال را داشته باشد و عدد گاما روی 2.2 باشد. این تنظیمات برای این است که رنگها  کنتراستشان در سیستمهای مختلف که کالیبره شدهاند در مانیتورهای مختلف یکسان باشد.

در جلسه آینده بخش دوم از همین آموزش قرار داده خواهد شد.

جلسه اول: آشنایی با محیط تری دی مکس – ویوپورت‌ها در 3dmax

پست‎های مرتبط:

آموزش مبانی مدل سازی سه بعدی با 3DS MAX (رایگان)

آموزش مبانی مدل سازی سه بعدی با 3DS MAX (رایگان)

آموزش مبانی مدل سازی سه بعدی با 3DS MAX (رایگان)...

آموزش نرم افزار تری‌دی‌مکس

بخش اول از آموزش نرم افزار تری‌دی‌مکس (رایگان)

آموزش رایگان تری دی مکس آشنایی با محیط کاری در...